/  Aktualności   /  Ciekawe Lekcje

Ciekawe Lekcje

„Żywa lekcja fizyki”

„Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe” – Albert Einstein.

8 listopada odbyła się lekcja fizyki, której głównym celem było przekazanie wiedzy na temat pracy i mocy prądu elektrycznego oraz wytwarzania energii elektrycznej. W drugiej części lekcji uczniowie sami mogli się przekonać co to jest moc i opór prądu elektrycznego. Korzystając z generatora wiatrowego wytwarzali prąd kręcąc kołem wiatrowym. Szybko okazało się iż aby zapaliła się żarówka potrzebna jest niezwykle duża siła która wprawia w ruch łopaty generatora a  energia kinetyczna wiatru przekształcana jest w energię mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. Energia ta przenoszona jest i  przekształca  się w energię elektryczną. Dzięki takim lekcją uczniowie zrozumieli wiele trudnych zagadnień, które poprzez zobrazowanie ich pracy okazały się banalnie proste. Zabawę z prądem pokazują zdjęcia.

Zajęcia z wychowawcą w klasie 4

W dniu 15 listopada mieliśmy w klasie 4 zajęcia, których tematem była „agresja”. Zastanawialiśmy się wspólnie – jak zdefiniować to pojęcie, czym jest agresja, jak jej zapobiegać, czym może skutkować, jakie działania należy podjąć, aby zapobiegać takiemu zachowaniu dzieci.

Uczniowie obejrzeli dwa krótkie filmu edukacyjne, dowiedzieli się, że istnieje wiele form agresji –  nie zawsze związana jest z użyciem siły a często bardzo bolesna, przykra jest agresja słowna. Bardzo trafnie określili, że za agresją stoją zwykle przykre emocje – nienawiść, lęk, złość czy frustracja.

Uczniowie podawali przykłady, co może być podłożem, źródłem agresji czy przemocy. Wspólnie ustaliliśmy, jak można sobie radzić z tym zjawiskiem, gdzie szukać pomocy i jak jej można udzielić. Na zakończenie zajęć, dzieci „narysowały” różne rodzaje emocji, miały też możliwość zapisania swojej „przykrej” emocji – podanie, co powoduje u nich złość, niepewność czy wskazanie sytuacji bardzo dla nich przykrej, zaistniałej w ostatnim czasie.

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/veekhdiepx/domains/spbrynica.edu.pl/public_html/wp-content/themes/educator/framework/modules/blog/templates/parts/single/single-navigation.php on line 64