/  Aktualności   /  PROJEKT EKWzR  2023/2024

PROJEKT EKWzR  2023/2024

Nasza szkoła bierze udział w programie pt. „ Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki  Z Rakiem”.

Celem projektu, realizowanego wśród uczniów jest wspieranie i wzmacnianie rozwoju ich wiedzy i świadomości zdrowotnej.

Obejmuje on bardzo zróżnicowane działania, choćby zachęcanie dzieci do aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, zwracania uwagi na jakość powietrza, rozwój psychiczny. Bardzo ważnym elementem jest niewątpliwie profilaktyka.  W dniu 12.01.2024r. gościliśmy panią mgr Katarzynę Majka – pracownika ŚCO w Kielcach, która spotkała się z uczniami klas 7 i 8.

Przeprowadzone zajęcia dotyczyły często występujących nowotworów  u kobiet i mężczyzn.  Atrakcją były warsztaty z samobadania. Pani Katarzyna przeprowadziła godzinne zajęcia, osobno dla dziewcząt i chłopców. Zapoznała młodzież z tematyką spotkania, przedstawiła ciekawe prezentacje i co istotne, nauczyła naszych uczniów, jak dokonywać samobadania w profilaktyce nowotworowej.

To temat często wstydliwy, uczniowie przełamali jednak opory i chętnie próbowali nauczyć się technik samobadania, wykorzystując do tego pomocne fantomy – modele szkoleniowe przywiezione przez panią Kasię.

Warsztaty dały możliwość zadawania nurtujących pytań, a przede wszystkim uświadomiły młodzieży, że diagnostyka i samobadanie w przypadku tych chorób, jest podstawą do zachowania zdrowia, czasem nawet życia.

To nic nie kosztuje, warto się badać, robimy to dla siebie  –  takim przesłaniem dzieci zakończyły warsztaty. Miłym akcentem były otrzymane od pani Katarzyny upominki.

Bardzo dziękujemy za spotkanie i zapraszamy na kolejne !!