/  Aktualności   /  Katarynka – klasa5

Katarynka – klasa5

Na ostatnich lekcjach języka polskiego klasa 5 omawiała lekturę „Katarynka” B. Prusa.

↪️ Najpierw dowiedzieli się kilka ciekawych faktów o życiu autora.

↪️ Potem omówili świat przedstawiony i poznali cechy oraz budowę noweli. Dowiedzieli się, czym jest tytułowa katarynka.

↪️ Następnie skupili się na postawie głównego bohatera – pana Tomasza i jego przemianie wewnętrznej.

↪️ Podczas rozmów o niewidomej dziewczynce obejrzeli film dokumentalny o dzieciach niewidomych.

↪️Żeby zrozumieć lepiej bohaterkę, sami wcielili się w osoby niewidzące. Musieli wykonać kilka podstawowych czynności, tj. np. ubieranie się, rozpoznawanie produktów czy przyszywanie guzika.

↪️ Okazało się, że paradoksalnie proste czynności, nie były łatwe do wykonania. Uczniowie w ten sposób przekonali się, co czują osoby niewidome.

↪️Na koniec, dla utrwalenia treści lektury, obejrzeli ekranizację „Katarynki”.